Všechno nejlepší, planeto!
Poprvé se Den Země slavil 22. dubna 1970. Svátek Země vzešel z původních oslav jarní rovnodennosti a jako první jej v novodobé historii inicioval Američan John McConnell. McConnellův happening podporující ekologické chování společnosti se konal v San Francisku a byl spojený s protestem proti právě probíhající válce ve Vietnamu.
O rok rok později už oslavy zaštítila OSN. Od roku 1990 se k Američanům přidal zbytek světa a 22. duben se slaví jako Mezinárodní den Země. Různými aktivitami se v tento den zapojují do oslav lidé ze 193 zemí světa, včetně České republiky. Všichni mají stejný cíl: upozornit na stav naší planety a poukázat na to, že je třeba se o Zemi více starat a naopak omezit to, co jí škodí.
Letošní 50. výročí Dne Země jsme chtěli oslavit společně s Asociací společenské odpovědnosti a chystali jsme pro tuto příležitost báječný event v Toulcově dvoře. Kvůli vládním opatřením jsme ho ale museli přeložit na rok 2021. A tak jsme si vymysleli vlastní styl oslav. Co nás napadlo?
ROZTŘÍDÍME NEJMÉNĚ 50 PYTLŮ TEXTILU ZE ZRUŠENÉHO SECOND HANDU.
Textilu, který by v lepším případě skončil v třídírnách, v horším rovnou na skládce. My jsme z tohoto textilu vytřídili spoustu mikin, triček, džínů a knoflíků, které použijeme jako ZDROJ pro naše workshopové aktivity. Hodně oblečení je ještě v dobrém stavu a dá se ještě pohodlně nosit dál. Proto jsme to zachovalé poslali do dobročinného obchůdku Sue Ryder. Zbytek textilu poputuje do filmové kostymérny a recykláren textilu.
Naše nápady na domácí slavení dne Země
A co můžete pro Zemi udělat vy? Podívejte se do své skříně. Vytřiďte veškeré nepadnoucí oblečení a vše co jste si na sebe nevzali déle než dva roky. To, co je ještě hezké, dejte do tašky nebo krabice a věnujte přímo nějaké charitativní organizaci ve vašem okolí (my podporujeme Sue Ryder).
Oblečení, u kterého se vám zdá, že dosluhuje, zkuste improvizovat. Ze starého trička se dá vytvořit divadelní kostým,nebo třeba čepice či nákrčník. Mrkněte, jak to děláme my na našem workshopu Špulkobraní. Co jde, rozstříhejte na hadry, nemusíte tak aspoň kupovat předražené švédské utěrky. Zbytky, hlavně oblečení s velkou příměsí jiných látek než bavlny, vhoďte do kontejneru na tříděný textil.
Kde najít textilní kontejnery a jak do nich odevzdat oblečení
Čisté a suché oblečení dejte do igelitového pytle, dobře zavažte a odneste do kontejneru. Po celé republice je spousta organizací, které se na sběr textilu soustředí. Například sociální družstvo Diakonie Broumov vybírá textil pro potřebné do oranžových kontejnerů a má jich více než 700. V Praze a jejím nejbližším okolí operuje firma POTEX, která spolupracuje s více organizacemi, třeba s neziskovkou Pomocné tlapky nebo Klokánkem. S českým Českým červeným křížem spolupracuje firma TextilEco a po celé republice má umístěné bílé kontejnery firma Dimatex, která sbírá pro Charita ČR. V Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje můžete nepotřebný textil odložit do červených kontejnerů Armády spásy.